Запахи у віртуальній реальності – фантастика чи завтрашній день?

Запахи у віртуальній реальності

Віртуальна реальність: залишився один відчутний бар’єр

Ви коли-небудь замислювалися над тим, як було б круто відчути запах квітів, гуляючи віртуальним садом? Або аромат кави у віртуальній кав’ярні? Віртуальна реальність (VR) дозволяє нам бачити і чути віртуальний світ, але передача запахів… це ще проблема. Дослідники Хонконгського міського університету та Бейханзького університету в Пекіні вирішили це змінити.

Від заплутаних проводів до бездротових інтерфейсів

Попередні розробки, що передавали аромати були незручні. Проводи, рідкі речовини, великі пристрої – все це не дуже підходить для використання вдома. Але нові розробки пропонують два варіанти бездротових пристроїв. Перший, як пластир, прикріплюється до шкіри між носом і ротом. Другий одягається як маска на обличчя під VR-гарнітурою.

VR-шолом із генератором запаху
VR-шолом із генератором запаху

Мініатюрні генератори запахів

Обидва типи пристроїв використовують маленькі “генератори запахів”. Це сітка з мікроскопічних контейнерів, заповнених парафіном з ароматом. Коли під ними нагрівається джерело тепла, парафін плавиться і випускає запах – подібно до ароматизованої свічки. Готовий запах генерується за 1,44 секунди.

Безпека використання: запахи без опіків

Висока температура може зробити запах сильнішим і легше впізнаваним. Але температура до 60°C може бути небезпечною. На щастя, дослідники подбали про це. Вони створили “відкритий” дизайн, що дозволяє гарячому повітрю виходити, а також використали шматочок силікону, який відділяє шкіру від пристрою. Під час тестування 11 добровольців визнали пристрій безпечним завдяки тому, що він був віддалений від носа на 1,5 мм, а температура на поверхні шкіри була 32.2°C – менше, ніж температура тіла людини.

Практичне застосування і майбутнє технології

Можливість відчувати запахи у віртуальній реальності може бути корисною у різних сферах. Наприклад, виробники парфумів можуть тестувати нові аромати віртуально. У медицині, це може бути корисним для людей, що страждають від аносмії (втрати відчуття запаху). Вони зможуть навчитися розпізнавати запахи, а ті, хто має проблеми з пам’яттю, можуть використовувати запахи як терапевтичний інструмент. На додачу, запахи можуть покращити настрій – наприклад, аромат аромат свіжоскошеної трави може нагадати вам про дитинство і викликати почуття щастя.

Аромат свіжоскошеної трави

Проблеми та перспективи: що нас чекає?

Але все не так ідеально, як здається на перший погляд. Незважаючи на всі переваги нових пристроїв, вони мають і обмеження. Дослідники обрали 30 запахів з характерними та впізнаваними ароматами, наприклад, розмарин та дуріан. Але багато запахів у реальному житті не так запам’ятовуються і можуть бути менш впізнаваними. Також ще треба зробити так, щоб ці маленькі генератори запахів працювали разом із вже існуючими VR-очками.

Дослідники вже працюють над наступними кроками. Вони хочуть тестувати механізми випуску запахів у правильний момент. І ще вони хочуть використати те, що вже вивчили про запахи, щоб додати до віртуальної реальності можливість відчувати смак. Тільки уявіть, що одного дня вони зможуть відтворити відчуття від кусання шоколадної цукерки зі смаком зеленого чаю.

Висновки

Введення запахів у віртуальну реальність – це великий крок вперед у створенні більш реалістичного та повноцінного віртуального досвіду. Це може змінити наш спосіб сприйняття віртуальних світів, роблячи їх не просто місцем для перегляду та слухання, а місцем для повноцінного відчуття.

Попри те, що ще є багато роботи для вдосконалення цієї технології, вона вже зараз надає нам можливість уявити, яким може бути майбутнє віртуальної реальності. Якщо до бачення і слуху додати ще й можливість відчути запахи, то ми отримаємо більш реалістичний віртуальний досвід. І хто знає, можливо, наступним кроком стане додавання відчуття смаку?

Так, ще є багато викликів, але вже зараз ми можемо бачити, що дослідники роблять великі зусилля, щоб перетворити цю ідею в реальність. І ми з нетерпінням чекаємо на те, що нас чекає у майбутньому. Нехай віртуальна реальність стане ще більш реалістичною та захоплюючою!

Підпишіться на новини про штучний інтелект!

Ви будете отримувати від нас листи раз на тиждень.
Політика конфіденційності
Поширте цю статтю у соцмережах:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху